YIKIP YAPMAYIN PLANLAYIN!

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, “Çözüm yıkıp yeniden yapmakta değil, teknik bir planlama ile sorunu çözmeye çalışmaktan geçmektedir.” Konuyla ilgili raporu yetkililere ileteceklerini söyleyen CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, amaçlarının kimseyi suçlamak değil, çözüm sunmak olduğunu söyledi. Raporu anlatmaya başlamadan önce Turgay Güngör, bölgemizin topoğrafik ve iklimsel şartlar gereği taşkın ve heyelan her an yaşanması olasıdır diyerek sel felaketin büyüklüğüne etkin olarak şu maddeleri sıraladı;

CHP’nin Çözüm Maddeleri Şu Şekilde

Devlet, kendi uygulamaları ve engelleyici tedbirleri almayışı, eksik alışı nedeniyle birincil sorumluluk noktasındadır. Beşikdüzü ilçemiz afet alanı ilan edilerek, esnafın bütün zararları öncelikle karşılanmalı, bütün borçları ertelenmelidir. Bunun yanı sıra; Beşikdüzü’ne bağlı mahallelerde yollar ve araziler büyük zarar görmüştür. Yolların açılması yanında şevlerin sanat yapıları ile ıslahı acilen planlanmalı, özellikle konutu şev kopması ile askıda olan yerler öncelikle ele alınmalıdır.

İlçe belediye başkanı, afeti bir fırsata çevirme peşindedir. Seslendirdiği kentsel dönüşüm, sorun çözüm amaçlı değil, ilçeyi dönüştürme amaçlıdır. İlçe yerleşim alanını yıkıp kot yükselterek yeniden inşa etme yaklaşımı teknik yönden yapılabilir olmadığı gibi gülünç bir yaklaşımdır. Soruna bu açıdan bakıldığında Samsun-Sarp arasındaki yüzlerce yerleşke sahil yolu inşaatı ile düşük kotta kalmıştır. Bunları mı da yıkıp yeniden yapmak gerekmektedir?
Beşikdüzü ilçemizde de yaşanan taşkın olaylarının teknik çözümü mevcuttur. Bu planlama yapılmalıdır. Her üç derenin memba alanlarında rüsubat tutucu yapılar inşa edilmeli, dereler şehir geçişindeki yatak kapasiteleri, makine ile temizliğe imkân tanıyacak uygun genişliğe kavuşturulmak üzere, gerekli kamulaştırmalar yapılmalıdır.

Dik Ve Derin Vadiler Heyelanları Etkiliyor

Aynı zamanda sel felaketlerine sebep olan unsurları şu şekilde dile getiren Güngör; ‘Doğu Karadeniz havzasının iklimsel özellikleri ve her bir vadideki akarsuların akış şartlarının farklılığı ve vadilerdeki arazi kullanım koşulları sorunların ortaya çıkışında temel bir takım sorunlar yaratmaktadır.Bilindiği üzere, bölgemizin Karadeniz sahil şeridi boyunca uzanan kesimleri, ülkemizde metre kareye düşen yağış ortalamalarının çok üzerinde yağış almaktadır.Doğu Karadeniz sahili boyunca 17 büyük ve yüzlerce küçük havza alanlı vadi mevcuttur. Bu vadiler yüksek mecra eğimine sahip olup, akış rejimleri düzensizdir.Dik ve derin vadiler boyunca ilerleyen ve akış rejimi düzensiz olan bu akarsular, vadi tabanlarındaki sınırlı düzlük sahalardaki yerleşim alanlarına ve tarım alanlarına, yaşadığımız Beşikdüzü örneğinde olduğu gibi zaman zaman önemli zararlar vermektedir.Aşırı ve son yıllarda düzensiz yağış rejimine sahip olan bölgemiz, vadiler boyunca zayıf bitki örtüsünden ve mevcut jeolojik şartlar nedeniyle sıkça heyelanlar da yaşamaktadır’ diye sıraladı.

Elif ÇELİK
 

TAKA

Anahtar Kelimeler:
DevletCHPTurgay Güngör
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.